Paznokcie, podobnie jak włosy i skóra wymagają od nas szczególnej pielęgnacji. Skłonne do rozdwajania się i łamania, mogą sprawiać pewne problemy. Dla wielu są wręcz utrapieniem. Mimo wszystko, warto się postarać, ponieważ zadbane dłonie nie tylko świadczą o zdrowiu i należytej higienie, ale też są naszą wizytówką, a w przypadku płci pięknej – atrybutem kobiecości. Zanim jednak wprowadzimy w życie konkretne rozwiązania, musimy wiedzieć co osłabia paznokcie. Dlaczego paznokcie się łamią? Co wpływa na to, że stają się cienkie, kruche, łamliwe?

Dlaczego paznokcie się łamią?

Dlaczego łamią się paznokcie?

Wiele osób, które z reguły dbają o swoje ciało, wciąż zastanawia się dlaczego paznokcie się łamią. Otóż przyczyn takiego zjawiska można upatrywać w wielu czynnikach. Z pewnością za najpopularniejsze należy w tym przypadku uznać niedobory witamin, minerałów i innych składników odżywczych, które często wynikają ze źle zbilansowanej diety. Prócz tego, osłabione paznokcie mogą stanowić jeden z objawów różnego rodzaju chorób skórnych (np. łuszczyca, grzybica), anemii, a także chorób ze strony układu immunologicznego (np. niedoczynności tarczycy). Poza tym, negatywny wpływ na kondycję paznokci mają zmienne warunki atmosferyczne. Paznokcie, właściwie tak samo jak skóra i włosy cierpią szczególnie w czasie zimy, gdy temperatura za oknem waha się w granicach 0°C, podczas, gdy w domach przez cały okres grzewczy oscyluje wokół 21°C. Wreszcie, paznokcie łamią się wtedy, gdy nieodpowiednio je piłujemy, nie dajemy im odpoczynku od lakierów hybrydowych i żelu/akrylu, a także, gdy do sprzątania z pomocą detergentów nie korzystamy z rękawic.

Co na łamiące się paznokcie?

Skoro wiemy już, dlaczego paznokcie się łamią, najwyższa pora sprawdzić, w jaki sposób możemy im pomóc. Biorąc pod uwagę, że na paznokcie negatywny wpływ mogą mieć rozmaite choroby, w pierwszej kolejności należy wybrać się do lekarza i wykonać badania, by wykluczyć ewentualne schorzenia. Z pewnością, warto również nieco urozmaicić codzienną dietę oraz wzbogacić ją o białko, wapń, krzem, nienasycone kwasy tłuszczowe, a także witaminy A, B i E, które to w dużej mierze odpowiadają za kondycję paznokci. Jednocześnie paznokcie powinno się regularnie piłować, nadając im kształt zbliżony do naturalnego oraz stosować wysokiej jakości sera i odżywki. Warto też pamiętać o domowych zabiegach, takich jak kąpiele w olejkach, a raz na jakiś czas wybrać się do kosmetyczki.

[Głosów:1    Średnia:5/5]